Avon Katalog

AVON’a Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Avon Temsilcileri olarak ürünlerimizi anlatırken, kimi zaman müşterilerden beklenmedik sorular alabiliriz. Böyle anlarda yanıtsız kalmamak ve doğru cevap verebilmek için, en çok sorulan sorulardan bir derleme yaptık.
avon sıkça sorulan sorular ve cevapları

1. Avon ürünlerinin içinde sağlığımıza zararlı koruyucu maddeler var mı?

Ürünlerin içinde paraben gibi bazı koruyucu bileşenler bulunuyor. Kullanım limitleri, “Avrupa Tüketici Güvenliği Bilimsel Komitesi” ve “Sağlık Bakanlığı Kozmetik Yönetmeliği” tarafından belirleniyor. Bu limitler içinde kullanıldıklarında da insan sağlığına herhangi bir zararları bulunmuyor. Bizim paraben içeren ürünlerimiz de, yasalarla belirtilen limitler içerisinde formüle ediliyor. Bunun yanında, tüketicilerin talepleri doğrultusunda, paraben içermeyen formüller de sunuyoruz.

2. İçeriğinde alkol olduğundan parfüm kullanmak istemeyen müşterilerimiz var. Parfümlerde alkol olduğu doğru mu?

Elbette, parfümde alkol bulunuyor, çünkü alkol parfümün kokusunu taşıyan en temel bileşen. Ancak bu “içecek olarak” kullanılan alkolden çok farklı. En önemlisi de, en geleneksel kozmetik ürünümüz olan ve her evde mutlaka bulunan kolonya da alkol içeriyor. Parfümlerde de amacına ve ürün güvenlik kriterlerine uygun şekilde alkol bulunuyor.

3. Avon ürünlerinin üzerinde son kullanım tarihi yok. Bu nedenle “tarihi geçmiş ürün aldım ve kaç defa çöpe attım” diyen müşterilerimiz oluyor. Neden ürünlerimizin üzerinde son kullanım tarihi yazılmıyor?

Burada birkaç kavramın tanımını doğru yapmak gerek. Öncelikle bir ürünün son kullanım tarihi, açıldıktan sonra ne kadar süre ile kullanılabileceğini gösterir. Bunun yanında bir de ürünün raf ömrü vardır. Bu raf ömrü, paket açılmadan saklama süresi anlamına gelir. Eğer raf ömrü 30 ayın üzerinde ise, son kullanma tarihi yerine, açıldıktan sonraki kullanım süresini gösteren, kavanoz sembolü kullanılır. Dolayısıyla bir üründe hem son kullanma tarihi, hem de kavanoz sembolü bulunması, yasal düzenlemeye aykırı bir durum anlamına gelir. Bizim ürünlerimizin de raf ömrü 30 ayın üzerinde olduğu için, yasal düzenlemeye uygun olarak “açıldıktan sonraki kullanım süresini” yani kavanoz sembolünü içeriyor. Kavanozun üzerinde ürün açıldıktan sonra ne kadar kullanılabileceği yazıyor. Örneğin; 12 M (yani 12 ay)

4. Avon ürünlerinde bitkisel, yani doğal içerikler kullanılıyor mu?

Elbette ürünlerimizde sıklıkla bitkisel özler kullanılıyor. Hatta bu soruyu soranlara, bunları aynı anda sıralamanın mümkün olmadığını gururla söyleyebilirsiniz. Hangi ürünlerimizde hangi özlerin kullanıldığını merak eden tüketicilerimiz, bunları broşürlerimizde ve ürünlerin üzerinde görebilir. Bir örnek vermek gerekirse, Nutra Effects Miracle Glow’dan bahsedebiliriz. %95 oranında doğal kaynaklı yağların bileşimi olan bu ürünü, ileriye dönük bir yatırım olarak düşünebilirsiniz. Nutra Effects ürünlerimizde her zaman söylediğimiz gibi, bu ürün de tohumların gücünü bir araya getiriyor. İçeriğinde ise şu bitkisel özler var; Yumuşatıcı babassu tohum yağı, esnekliği artırmaya yardımcı çarkıfelek çiçeği yağı, rahatlatıcı marula tohum yağı, nemlendirici yeşil kahve tohum yağı ve güçlendirici keten tohumu yağı.

5. Bugünlerde at kestanesi gündeme geliyor. Avon ürünlerinde at kestanesi özü kullanılıyor mu?

Aslında Avon’da cilt için faydalı çok sayıda bitkisel öz kullanılıyor. Ve evet, at kestanesi özü, hatta daha bilimsel adıyla söylersek; aesculus hippocastanum, ingilizce söylersek; horse chestnut seed de bunlardan biri. İçeriğinde at kestanesi özü bulunan birkaç avon ürünü örneği vermek gerekirse; Anew İnce Çizgiler için Dolgunlaştırıcı Kalem, Anew Age Yaşlanma Etkilerini düzgünleştiren Fondötenlerimiz, Avon Footworks ayaklar için Serinletici Köpük şeklinde sıralayabiliriz.

6. Ürünlerimizin üzerinde yazan “Dermatolojik olarak test edilmiştir” ne anlama geliyor?

Bu tam olarak, ürünün cilt üzerinde denendiği anlamına geliyor. bir ürünün cilt ile uyumluluğunu test etmek için birçok farklı yöntem bulunuyor. Değerlendirmeleri de, medikal bilgiye sahip kişilerden oluşan bir ekip yapıyor.

7. Avon rujlarında kurşun var mı?

Bu sorular genelde Mayıs 2003’ten bu yana, internette bazı firmalara ait rujların, kansere yol açan kurşun içerdiği iddiasından kaynaklanıyor. Hatta bu iddialara, ürünün kurşun içerip içermediğini anlamak için altın bir yüzükle yapılabilecek basit bir test önerisi eşlik ediyor. Ancak bilimsel bir temeli olmayan bu test, tamamen asılsız… Test sonucunda oluştuğu iddia edilen siyah rengin, yüzüğün yüzeyinde bulunan kirden kaynaklanması son derece muhtemel. bu renk değişimi, kesinlikle ürünlerin içeriğinde bulunduğu iddia edilen kurşunla ilgili değil. Üstelik 2003 yılından beri bu asılsız iddiaları destekleyen güvenilir veri de ortaya çıkmadı. Kurşunun hava, su ve toprakta doğal şekilde bulunduğu bilgisi doğru. Avon’a gelecek olursak, hiçbir kozmetik ürünümüzde kesinlikle ve bilinçli olarak kurşun eklenmesi söz konusu değil. Aynı elbette durum rujlar için de geçerli.

8. Avon hayvanlar üzerinde test yapıyor mu?

Avon, 25 yıl önce önemli bir karar aldı. Hayvan testlerini sonlandırarak sektöre öncülük etti. Bugün de hayvanlar üzerinde test yapmıyoruz. Bunun yerine hayvan dışı ürün güvenliği test yöntemlerini kullanıyoruz. Ancak ne yazık ki bazı ülkeler, hayvan testlerinin de aralarında bulunduğu, bazı ek güvenlik testlerini zorunlu tutuyor. Biz burada da sorumlu yaklaşımımızı sürdürüyoruz. Gerçekleştirdiğimiz iş birlikleriyle, hayvan kullanılmayan test metotlarının kullanımını sağlayacak, yönetmeliklerin değişimini teşvik edecek ikna çalışmalarına yön vermeyi, sorumluluğumuzun parçası olarak görüyoruz. Ancak uzlaşma sağlanamadığı durumlarda, global ölçekte faaliyet gösteren tüm kozmetik şirketleri gibi, çalıştığımız ülkenin yasal gerekliliklerine uyma gibi bir yükümlülüğümüz var. Buna karşın güzel gelişmeler de var. Yakın zamanda çok cesaret verici bir gelişme yaşandı ve Çin, hayvan testlerini kaldırdığını açıkladı.

9. Çocuklarımız için AVON ürünlerini kullanabilir miyiz?

3 yaş altı çocuklar için sadece bebek ya da çocuklara özel geliştirilen ürünlerin kullanılması gerekir. 3 yaş üzerinde ise, kullanım amacına uygunsa tüm AVON ürünleri kullanılabilir. Biz yine de olabildiğince “Çocuklara Özel” serilerimizin kullanılmasını tavsiye ediyoruz.

10. Avon’un “Tarım Bakanlığı izni varmış, “Sağlık Bakanlığı” izni yokmuş. Avon’un Sağlık Bakanlığı izni var mı?

Şunu açıkça söyleyebiliriz ki bu tamamen yanlış bir bilgi. “Tarım Bakanlığı”nın kozmetik ürünlere izin vermesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu değil. Bizim kozmetik ürünlerimizle ilgili süreçler “Sağlık Bakanlığı” nezdinde ve “Türkiye Kozmetik Yönetmeliği”ne uygun olarak yürütülüyor.

11. Avon “Sağlık Bakanlığı” izni olmadığı için mi sadece kapıdan kapıya satış yapıyor? Raflarda, marketlerde satış yapmıyor?

Bu tamamen iş modelimizle ilgili bir durum. Avon, kuruluşundan bu yana yani 130 yılı aşkın süredir tüm dünyada “Doğrudan Satış Yöntemi” ile faaliyetlerini yürütüyor. “Sağlık Bakanlığı”nın kozmetik ürünleri üzerindeki denetim yetkisi de yalnızca mağazalarda satılan ürünlerle sınırlı değil. Sağlık Bakanlığı, perakende ağı üzerinden satılan ürünler kadar, doğrudan satış yapan kozmetik firmalarını da denetliyor.

12. AVON ürünlerinin sahte olup olmadığını nasıl anlarız?

Her AVON ürünü üzerinde yer alması gereken bazı bilgi ve ibareler var. Çevrenizde satışına tanıklık ettiğiniz AVON ürünlerinin güvenliği için şu bilgilerin bulunup bulunmadığına dikkat edebilirsiniz:

  • Avon marka ismi
  • Ürünün Türkçe İsmi
  • Ürün içeriği – INCI bazında
  • Altı çizili İngiltere adresimiz: Avon Cosmetics NN1 5PA England
  • Türkiye adresi: Avon Kozmetik Ürünleri San. ve Tic. AŞ Tekfen Kağıthane Ofispark a blok Kat: 4/11 Merkez Mah. bağlar Cad. No: 14 Kağıthane, İstanbul Tel: 0850 2502866
  • Yeşil Nokta İşareti
  • Üretici ülke bilgisi

130 yılı aşkın süredir kadınların yanında olan AVON hakkında en çok sorulan sorular ve cevaplarını okudunuz.

Kaynak: Avon Türkiye